W dniach od 10 do 14 sierpnia w Człuchowie odbyło się IV Letnie Szkolenie Karate Shotokan. Na zaproszenie naszego klubu do Człuchowa przyjechał Sensei Marc Stevens, dla którego był to drugie szkolenie w Człuchowie. Sensei odwiedzał nas również podczas letnich obozów organizowanych w Łebie (2015 i 2016) oraz w Niechorzu (2017).

W szkoleniu więźli udział przedstawiciele klubów z : Wałcza, Kuwejtu, Tuczna, Tucholi, Chojnic, Kalisk, Słupska, Lubaczowa, Ostrzeszowa, Małego Rudnika, Krzyża Wielkopolskiego oraz Człuchowa.

W związku z wakacyjno-urlopowym okresem w szkoleniu wzięło udział zaledwie około 80 osób. Ale co nas najbardziej cieszyło to fakt, że zdecydowana większość ćwiczących posiadała minimum niebieski pas.

Szkolenie odbyło się w Hali Gimnazjum w Człuchowie gdzie dokładnie 25 lat temu treningi podczas obozu letniego prowadził Sensei Hiroshi Shirai na zaproszenie ówczesnej Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego. Po ćwierć wieku na tej samej hali zajęcia prowadzi jego wyśmienity uczeń Sensei Marc Stevens, a my mamy zaszczyć podążać drogą Maestro. Poniżej przedstawiamy link z archiwalnym nagraniem z 1993 roku:

https://www.youtube.com/watch?v=O8bYg8jbxPY&t=3491s

Film zatytułowany jest: „ 1992 Polonia Hiroshi Shirai – Kihon e Kata Bassai Dai” jednakże jest to błędny opis, gdyż szkolenie to odbyło się 1993 roku.

Podczas szkolenie w tym roku nie mogło zabraknąć kata Bassai Dai prezentowanego w 1993 przez Sensei Hiroshi Shirai, ale uczestnicy szkolenie praktykowali jeszcze wiele, wiele więcej. Młodsze stopnie ćwiczyły wszystkie kata z grupy Heian, zaś grupoa zaawansowana dodatkowo praktykowała kata: Jion, Kanku-Dai, Enpi, Kanku-Sho, oraz Sochin. Nie zabrakło również wielu elementów z kihonu oraz bardzo dużo ćwiczeń kumite(walki).

Sensei bardzo mocno zwracał uwagę na poprawną, silną i stabilną pozycję oraz na obszerną pracę bioder. Ten drugi aspekt był również mocno akcentowany przez Sensei Grzegorza Konieczkę podczas czerwcowego szkolenia w naszym klubie.

Sierpniowe treningi pod okiem naszego gościa były jednym z ostatnich akcentów przygotowań do październikowych egzaminów na czarne pasy. Przypominamy, że kilkuosobowa grupa z naszego klubu za niecałe dwa miesiące przystąpi do egzaminu, które przeprowadzi Sensei Hiroshi Shirai. Sensei Marc Stevens jest asystentem Maestro Shirai i jego uwagi w kontekście egzaminów są bezcenne.

Znany z bardzo surowej oceny Sensei Marc Stevens przez pięć dni przypatrywał się naszym kandydatom. Pierwsze dni nie napawały optymizmem Sensei zwracał uwagę na wiele mankamentów, które w jego ocenie nie powinny mieć miejsce u kandydatów na stopień Shodan, ale z treningu na trening zauważalny był progres. Z każdym kolejnym dniem Sensei z coraz większym optymizmem wypowiadał się o kandydatach.

We wtorek na ostatnim treningu na prośbę Sensei Paweł Zielińskiego nasz gość przeprowadził test – test przez duże „T”. Wszyscy zawodnicy dali z siebie 100%, a może i więcej. Jak wypadł test? Wszyscy przeżyli …

Teraz czas na powrót do dojo i kontynuacje tego co nakreślił nam Sensei Marc Stevens. Ostatnia prosta przed nami.

Czasu coraz mniej …

Oss