W dniach od 11 do 18 stycznia 2020 nasz instruktor Sensei Paweł Zieliński wyjechał na staż do Mediolanu. Towarzyszyli mu Sensei Robert Reiter/5dan/ z Wałcz oraz Sensei Przemysław Juchniewicz /3dan/ ze Słupska. Wszyscy mieli okazję ćwiczyć w Yudanshakai – dojo Sensei Carlo Fugazzy/8dan/, który jest prezydentem Shotokan Cultural Institute.

Instruktorzy mieli okazję szlifować swój warsztat zarówno pod okiem Sensei Fugazzy jak i Sensei Cardinale. Otrzymali również zaproszenie na specjalny trening, który poprowadził Sensei Hiroshi Shirai/10dan/. W zajęciach prowadzonych przez Maestro Shirai wzięło udział wielu wybitnych włoskich instruktorów: Sensei Fugazza, Sensei Marchini, Sensei Cardinale, Sensei Campari, Sensei Acri, Sensei Abate i wielu, wielu innych…

Tydzień wyjazdu szkoleniowego do Mediolanu minął szybko.  Sensei Paweł uczestniczył w treningach wszystkich grup zaawansowania, dzięki czemu była możliwość podglądania warsztatu i metodyki prowadzenia zajęć na wszystkich poziomach. Począwszy od dzieci, na grupie powyżej 3 dana kończąc. Materiału szkoleniowego mnóstwo, tak jak i potu wylanego na sali. Na zajęciach studiowane były m.in. kata: Tekki 1-3, Bassai dai, Jion, Jiite, Ji’in, Gankaku, Chinte, Wankan, Unsu, Sochin, Kanku sho, Nijushiho, Gojushiho sho oraz ich bunkai. W programie treningów znalazł się również kihon na 3 i 4dan, który był wdrożony do kombinacji kumite.

Wspaniała atmosfera i życzliwość ze strony mistrzów. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Zdanie wypowiedziane przez senseia Carlo Fugazze zapadnie nam w pamięci na zawsze: „Moje dojo jest waszym domem, możecie wracać tu kiedy tylko chcecie”.