WJuż po raz dziewiąty na zaproszenie naszego klubu odwiedził nasz kraj Sensei Marc Stevens. Szkolenie odbyło się na dużej hali sportowej w Człuchowie. Jak się okazało hala z trudem pomieściła wszystkich uczestników szkolenie gdyż do Człuchowa zjechało się ponad 120 karateków z Wałcz, Pyrzyc, Słupska, Krzyża Wielkopolskiego, Małego Rudnika oraz Hannoveru. Oczywiście w szkoleniu zdecydowanie przeważającą grupą ćwiczących byli przedstawiciele Klubu Karate Shotokan z Człuchowa.

W czasie weekendu odbyły się trzy sesje treningowe każda się z podziałem na dwie części. W pierwszej części brali udział wszyscy uczestnicy szkolenia w drugiej zaś już tylko Ci bardziej zaawansowani (5-1 Kyu+Dan) .

W pierwszej sesji Sensei Marc wprowadził kata Taikyoku. Kata to stworzone przez Gishina Funakoshiego, twórcy karate, jest istotnym elementem treningowym, ale również ważnym dla nas dziedzictwem pozostawionym przez Mistrza Funakoshiego.  Sensei wprowadził całą gamę różnymi ćwiczeniami przygotowującymi do tego kata. Wśród najmłodszych Sensei zwracał uwagę na wiele aspektów technicznych, które sprawiały że na pozór proste elementy i ćwiczenia stawały się bardzo wymagające nawet dla starszych stopni.

W grupie starszej Sensei dużo czasu poświęcił na ćwiczenia doskonalące techniki nożne, kata z grupy heian oraz kata Jion. Oczywiście nie mogło też zabraknąć materiału dotyczącego wymagań egzaminacyjnych na 1 Dan.

Jak mamy to w zwyczaju Sensei Marc przez całe szkolenie bacznie obserwuje całą grupę i stara się wyłowić te, które mu szczególnie zaimponowały, czy to swoim poziomem, czy zaangażowaniem.W tym roku swoje medale oraz promocję na wyższy stopień z rąk naszego gościa otrzymali:
– Tomasz Kolter – 8 Kyu
– Dominika Rudnik – 6.2 Kyu
– Arleta Nitz-Grudzień – 6 Kyu
– Maria Cupa – 5.2 Kyu
– Klaudiusz Kapiszka – 3 Kyu
Serdecznie gratulujemy.
Na zakończenie Sensei pochwalił całą grupę i stwierdził, że wszyscy ćwiczący zasłużyli na medal.

W tych trudnych czasach nie mogło zabraknąć gestu solidarności z naszymi sąsiadami, którzy walczą o swoją wolność i demokrację. Solidaryzując się z ukraińskim narodem przez całe szkolenie towarzyszyła nam ukraińska flaga, która miała przypominać wszystkim o strasznej wojnie, która to przecież toczy się tak blisko nas wszystkich. Głęboko wierzymy, że Ukraina i jej obywatele wyjdą zwycięsko z tej nierównej wojny.